SKRĘCANIE PRĘTÓW

Podstawy teoretyczne
Przykładowe zadania


PRZYKŁADOWE ZADANIA

Zadanie SK - 1.  Wyznaczyć funkcję kąta skręcenia pręta o przekroju kołowym, obciążonego jak na rysunku. Przyjąć d = 6 cm, G = 80 GPa.

 

 Rozwiązanie

 


Zadanie SK - 2.  Wyznaczyć funkcję kąta skręcenia pręta obciążonego jak na rysunku.

 

  

Rozwiązanie

 


Zadanie SK - 3.  Wyznaczyć funkcję kąta skręcenia pręta o przekroju kołowym, obciążonego momentem skręcającym, przyłożonym w sposób ciągły.

 

 

 

Rozwiązanie

 


Zadanie SK - 4. Zaprojektować pręt skręcany o skokowo zmiennym przekroju poprzecznym, a następnie wyznaczyć funkcję i wykres kąta skręcenia. Do obliczeń przyjąć: moduł Kirchhoffa G = 80 GPa, wytrzymałość na ścinanie Rt = 80 MPa, dopuszczalny jednostkowy kąt skręcenia qd 0.006 rad/m.

 

 

Rozwiązanie

 


Zadanie SK - 5. Dobrać potrzebną średnicę pręta skręcanego, obustronnie utwierdzonego, wykonanego z materiału o wytrzymałości na ścinanie Rt = 30 MPa i module Krchhoffa G = 80 GPa. Dopuszczalny jednostkowy kąt skręcenia nie może przekroczyć wartości  qd 0.004 rad/m. Po przyjęciu średnicy napisać równania i narysować wykres funkcji kąta skręcenia.

 

            

Rozwiązanie

 


Zadanie SK - 6.  Obliczyć maksymalne naprężenie styczne oraz narysować wykres kąta skręcenia dla pręta skręcanego, którego schemat statyczny i przekrój poprzeczny podane są na rysunku. Przyjąć G = 80 GPa.

 

 

Rozwiązanie

 


Zadanie SK - 7. Sprawdzić nośność i sztywność pręta skręcanego o schemacie statycznym i przekroju jak na rysunku. Wyznaczyć funkcję kąta skręcenia  i narysować jej wykres. Do obliczeń przzyjąć następujące dane: G = 80 GPaRt = 60 MPa, qd 0.004 rad/m.

 


Rozwiązanie

 


© Mariusz Hebda